Listování

Listování je forma prezentace dat v tabulce, stejně jako třeba aplikace MS Excel, kde jsou na jednotlivých řádcích záznamy a v jednotlivých sloupcích pak pole související se záznamem.


Řazení

Řazení sloupců lze provést současným stisknutím klávesy Ctrl a kliknutím levého tlačítka myši na hlavičku sloupce. Tímto postupným klikáním lze řadit vzestupně, sestupně nebo neřadit (a tak pořád dokola). Pokud budete chtít řadit podle více sloupců zároveň, budou mít přednost vždy ty sloupce, které jsou vlevo (řazení probíhá postupně odleva doprava).


Hledání

Pro vyhledávání stiskněte kombinace kláves Ctrl+F, případně klikněte na příslušné tlačítko z Nástrojová lišta.  Otevřeno bude okno pro zadání hledaných informací:


Okno obsahuje pole pro Hledaný výraz (rozkliknutím tohoto pole uvidíte historii posledních 10 hledání). Standardně bude prohledáván sloupec, na kterém stojí kurzor (Prohledávat pole: {nazev_sloupce}), pokud chcete prohledávat všechny sloupce, zvolte Prohledávat všechna pole. Pro vlastní hledání pak klikněte na tlačítko Hledej, případně Hledej další.

Filtrování

Filtrování záznamů můžete aplikovat třemi různými způsoby:

  • Filtrováním na aktuálně vybranou hodnotu: Postavte kurzor do řádku a sloupce, kde se nachází hodnota, podle níž chcete záznamy filtrovat. Poté klikněte na filtrovací tlačítko, viz Nástrojová lišta. Pro vypnutí filtru klikněte znova na stejné tlačítko.
  • Kombinovaným filtrováním: Pokud nemáte trvale zapnutou filtrovací lištu (viz volba Zobrazovat filtrovací lištu v listování v okně Konfigurace), zapněte ji rozkliknutím filtrovacího tlačítka, viz Nástrojová lišta. Jako první řádek listování je zobrazen prázdný žlutě podbarvený řádek, kde do jednotlivých sloupců můžete zapisovat hodnoty, dle kterých si přejete filtrovat. Filtr pak zrušíte smazáním těchto zapsaných hodnot.
  • Uloženým filtrem: viz Nastavení listování.


Pořadí a viditelnost sloupců

Pořadí jednotlivých sloupců lze měnit přetažením myší (chycením za hlavičku sloupce). Dále je možné pořadí a viditelnost jednotlivých sloupců nastavit v okně Nastavení listování.

Výběr záznamů

Pokud si přejete vybrat více než jeden záznam, nechte si zobrazit zaškrtávací políčka pro výběr záznamů - pomocí klávesy F6 zobrazíte právě tato výběrová pole, jejichž zaškrtnutím vyberete záznamy. Pokud si přejete vybrat všechny záznamy najednou, je možné ihned použít kombinaci kláves Ctrl+A.